Koszyk
Zabawy z psem w domu — TOP5 pomysłów

Zabawy z psem w domu — TOP5 pomysłów

Każdy właściciel psa pragnie zapewnić swojemu pupilowi jak najlepsze życie. Kluczem do szczęścia, zadowolenia i dobrego zdrowia czworonoga są jednak nie tylko właściwa, prawidłowo zbilansowana dieta, regularne spacery oraz odpowiednia opieka weterynaryjna, ale także wspólne spędzanie czasu. Bawienie się z psem nie tylko dostarcza bowiem zwierzakowi solidnej porcji rozrywki, ale również pozwala budować i zacieśniać więź z opiekunem, stymuluje rozwój intelektualny i fizyczny pupila oraz zapewnia mu solidną, potrzebną dla utrzymania dobrego zdrowia i prawidłowego rozwoju dawkę aktywności.

W tym artykule prezentujemy pięć sprawdzonych pomysłów na zabawy dla psa, omawiamy korzyści, jakie się z nimi wiążą oraz radzimy, po jakie akcesoria i smakołyki sięgnąć, aby zachęcić psa do zabawy oraz wzbogacić spędzany wspólnie z nim czas.

Dlaczego warto bawić się z psem?

Zabawa z psem to coś znacznie więcej niż tylko wspólna rozrywka. To bardzo istotny element codziennego funkcjonowania ze zwierzęciem, który odgrywa kluczową rolę dla jego zdrowia, dobrego samopoczucia i szczęścia. Regularna wspólna zabawa z psem pozytywnie wpływa na wiele różnych aspektów jego życia. Dlaczego warto o nią zadbać?

Pierwszym i najbardziej oczywistym powodem, dla którego warto bawić się ze swoim psem, jest dbałość o jego dobrą kondycję fizyczną. Psy to z natury zwierzęta stworzone do ruchu i aktywności, które w domu potrzebują wsparcia w rozładowaniu nadmiaru energii. Jest ona szczególnie ważna w przypadku szczeniąt, które dopiero uczą się kontroli nad swoim ciałem, dla dorosłych zwierząt, a także dla starszych psów, które potrzebują delikatnej, ale regularnej i dostosowanej do ich zdrowia aktywności, aby zapobiec np. sztywnieniu stawów.

Praktycznie każda forma fizycznej aktywności wspomaga prawidłowy rozwój  mięśni zwierzęcia, poprawia wydolność jego układu sercowo-naczyniowego, a także pomaga utrzymać odpowiednią, sprzyjającą dobremu zdrowiu i samopoczuciu wagę. W przypadku psów należących do żywiołowych i energicznych ras, szczeniąt oraz młodych psów zabawa pozwala dodatkowo rozładować nadmiar nagromadzonej w ich ciele energii, co przekłada się wprost na spokojniejsze zachowanie w domu. 

Zabawa z opiekunem to również doskonały trening sprawności psiego umysłu. Gry logiczne i zabawy umysłowe w poszukiwanie smakołyków czy szkolenie w zakresie nowych komend stymulują rozwój intelektualny zwierzęcia, poprawiają zdolność koncentracji i uwagę psa, a także uczą rozwiązywania problemów. Psy, które mają okazję do regularnego treningu umysłowego, są także bardziej zrównoważone i posłuszne, a także lepiej rozumieją kierowane do nich przez opiekuna polecenia.

Kolejną ważną korzyścią płynącą z regularnej, wspólnej zabawy jest budowanie pozytywnej relacji pomiędzy psem a jego opiekunem. Wspólnie spędzany, wartościowy z punktu widzenia zwierzęcia czas wzmacnia więź między psem a człowiekiem, zwiększa wzajemne zaufanie, a także pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa u psa. Właściciel, który systematycznie bawi się ze swoim psem, staje się bowiem dla niego nie tylko opiekunem, ale również najlepszym kompanem życia.

W jakiego rodzaju zabawy warto bawić się z psem?

Dobrze zaplanowane aktywności nie tylko zajmują psa, ale także pomagają mu rozwijać swoje wrodzone umiejętności i stymulować zmysły. Popularne wśród opiekunów gry logiczne uczą psa myślenia i rozwiązywania problemów, tropienie pozwala wykorzystać jego naturalne zdolności węchowe, a aportowanie rozwija koordynację i posłuszeństwo wobec poleceń opiekuna. Zabawy ruchowe, takie jak np. przeciąganie liny czy bieganie za piłką, wspierają natomiast sprawność fizyczną i poprawiają kondycję ruchową zwierzęcia.

Aby zabawy pozytywnie wpływały na rozwój czworonoga oraz wywierały długofalowy, pozytywny wpływ na jego zdrowie, powinny być organizowane regularnie. Ich prowadzenie powinno stać się swoistym rytuałem, na który pies będzie codziennie czekał. Taka organizacja zabaw pomoże to nie tylko utrzymać ład i porządek w codziennym harmonogramie dnia, ale także zapewni psu poczucie przewidywalności i bezpieczeństwa. Dzięki temu zwierzak stanie się bardziej spokojny, pewny siebie, a także bardziej zaangażowany w codzienne spędzanie czasu wspólnie ze swoim opiekunem.

5 pomysłów na zabawy z psem. Jak bawić się razem z pupilem?

Zastanawiając się nad tym, jakie zabawy wybrać dla swojego pupila, warto  wziąć pod uwagę jego indywidualne i rasowe predyspozycje. Spędzanie czasu na zabawach dostosowanych do temperamentu i potrzeb psa to bowiem najlepszy sposób na zaspokojenie jego naturalnych instynktów, talentów oraz doskonalenie wrodzonych umiejętności.

Wykorzystanie odpowiednich zabawek i przysmaków w czasie aktywności pomoże z kolei zwiększyć poziom zaangażowania psa w zabawę sprawiając, że wspólnie spędzane chwile będą jeszcze bardziej radosne i satysfakcjonujące – zarówno dla nas, jak i dla czworonoga.

1.  Aportowanie – klasyczna, sprawdzona zabawa z psem

Jedną z najpopularniejszych i najbardziej docenianych przez opiekunów zabaw z psem jest aportowanie. Ta popularna i modna od lat forma aktywności, która pozytywnie wpływa na wiele aspektów – angażuje zarówno ciało, jak i umysł psa, a także nadaje się dla psów praktycznie każdej rasy. W efekcie, aportowanie to idealny sposób na wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

Do dobrej zabawy w aportowanie możemy wykorzystać różnorodne akcesoria. Należą do nich m. in. piłki, ringo, frisbee, gryzaki, a także specjalne aporty dla psów, dostępne w sklepach zoologicznych. Ważne, aby wybrana zabawka była odpowiednio dopasowana do rozmiaru psa – zbyt duża piłka może być bowiem niewygodna do chwytania i przez to zniechęcać czworonoga do zabawy, zbyt mała może natomiast stwarzać ryzyko połknięcia i zadławienia się zwierzęcia.

Bawiąc się z psem w aportowanie, warto także pamiętać, aby zachować umiar. W przypadku niektórych psów, w tym m. in. przedstawicieli ras pasterskich, zbyt intensywna i długa zabawa może bowiem powodować nadmierne pobudzenie i ekscytację.

Aportowanie to bardzo pozytywna i polecana aktywność, która uczy psa skupienia, posłuszeństwa i wykonywania poleceń opiekuna. Prawidłowe przeprowadzenie zabawy wymaga od opiekuna użycia komendy, np. „aport” oraz nauczenia psa oddawania przyniesionej zabawki do ręki. Po udanym zadaniu warto natomiast nagrodzić psa przysmakiem i słowną pochwałą, co dodatkowo zachęci go do dalszej zabawy. 

  1. Zabawy węchowe – gry rozwijające zmysł powonienia

Tropienie to ciekawa, atrakcyjna dla wielu zwierząt forma wspólnej zabawy z opiekunem, która w naturalny sposób angażuje węch psa – jeden z jego najbardziej rozwiniętych i wyczulonych zmysłów. Aktywność ta jest bardzo prosta do zorganizowania oraz możliwa do przeprowadzenia w ogrodzie, a także w domu. Polega na ukrywaniu przed psem przysmaków, zabawek lub innych przedmiotów oraz zachęcaniu czworonoga do ich odnalezienia.

Do tej zabawy szczególnie warto wykorzystać dobrej jakości przekąski dla psa o intensywnym zapachu, których szukanie dostarczy zwierzęciu zdecydowanie najwięcej przyjemności. Przydatne mają szansę okazać się także zabawki, w których wnętrzu ukryte będą smakołyki lub specjalne maty węchowe.

Akcesoria te nie tylko ułatwiają nam organizację zabawy, ale również zmotywują czworonoga do wzięcia w niej udziału, dostarczając mu przy tym wielu intensywnych emocji. Samo tropienie pozwoli natomiast psu zaspokoić jego naturalną potrzebę eksploracji, poprawi jego zdolność koncentracji, a także będzie stanowiło doskonały trening cierpliwości.

3.      Gry logiczne – doskonały trening psiego intelektu

Gry ruchowe i oddziałujące na zmysły to nie jedyna forma aktywności, jaką możemy zorganizować dla swojego pupila! W przypadku psów świetnie sprawdzają się bowiem także gry umysłowe, które stanowią doskonały sposób na rozwijanie inteligencji psa oraz zapewnienie mu codziennych wyzwań intelektualnych. W sprzedaży dostępnych jest wiele zabawek, które można wykorzystać do tego typu aktywności. Zaliczają się do nich np. interaktywne zabawki wypełniane przysmakami, psie łamigłówki, a także puzzle stworzone specjalnie dla psów.

Podczas zabaw w różnego rodzaju gry logiczne psiak ćwiczy swoje zdolności intelektualne, uczy się skupienia na wykonywanej czynności, a także kreatywności w jej rozwiązaniu. Gry logiczne mogą przybierać różne formy i opierać się np. na przesuwaniu elementów, otwieraniu zamkniętych skrytek czy takim manipulowaniu zabawką, aby wydobyć z niej wszystkie ukryte przysmaki. Właściciel może dodatkowo wzbogacić zabawę, podpowiadając psu różne strategie.

4.  Przeciąganie liny – sposób na budowanie więzi

Zabawa w przeciąganie liny to aktywność z kategorii zabaw ruchowych, która pozwala psu skutecznie rozładować nagromadzoną w ciele energię, a przy tym wzmocnić łączącą go z właścicielem więź. Do tej formy zabawy z psem warto wykorzystać specjalne sznury, szarpaki, liny, a także wytrzymałe, atestowane zabawki, które będą bezpieczne dla zębów psa.

Warto mieć przy tym świadomość, że przeciąganie liny należy do tych zabaw, które wymagają od opiekuna zachowania należytej ostrożności. To on musi bowiem kontrolować intensywność zabawy, co jest szczególnie istotne w przypadku młodych psów, których uzębienie dopiero się rozwija, a także starszych zwierzaków z wrażliwymi stawami szczękowymi.

5.  Zabawa w chowanego – stymulacja umysłowa i fizyczna

Inną kreatywną formą zabawy urozmaicającą czas spędzany w domu jest chowanie ulubionych zabawek pupila w różnych miejscach w domu lub w ogrodzie. Zadaniem czworonoga będzie ich zlokalizowanie oraz przyniesienie do opiekuna, za co warto nagradzać go przysmakiem oraz pochwałą. Zabawa w chowanego angażuje zarówno psie zmysły, jak i rozbudza drzemiący w nim naturalny instynkt łowiecki.

Aby urozmaicić zabawę i zwiększyć jej poziom trudności, możemy wykorzystywać w niej różnorodne akcesoria, np. pluszaki, zabawki ze smakołykami, a nawet sami schować się przed psem i poczekać aż nas odnajdzie. Wspólne poszukiwanie zabawek dostarczy natomiast solidnej porcji rozrywki zarówno nam, jak i pupilowi, a także dodatkowo wzmocni pozytywne relacje łączące nas z psim przyjacielem.