Koszyk
Spacer z psem – jak powinien wyglądać?

Spacer z psem – jak powinien wyglądać?

Spacerowanie z psem to jeden z podstawowych obowiązków każdego właściciela czworonoga. Dzięki wspólnemu wyjściu z domu nasz pupil może nie tylko załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, ale także rozładować nadmiar energii, doświadczyć nowych bodźców oraz spędzić czas w towarzystwie swojego opiekuna. Podczas wyprowadzania psa na spacer na opiekunie ciąży pełna odpowiedzialność za zachowanie i bezpieczeństwo czworonoga. Jak powinien wyglądać idealny spacer z psem?

Jak często wychodzić na spacer z psem? Jak długo powinien trwać?

Codzienne spacery są niezbędne, aby zapewnić psu dobre samopoczucie oraz realizację jego podstawowych potrzeb. Mają szczególne znaczenie w przypadku czworonogów, które większość dnia spędzają w domu, bez dostępu do ogródka czy zewnętrznej przestrzeni.

Podczas wyjścia na zewnątrz zapewniamy zwierzęciu nie tylko załatwienie potrzeb fizjologicznych, lecz także pozwalamy mu eksplorować przestrzeń, dostarczamy solidnej porcji treningu lub zabawy oraz możemy zacieśnić wzajemną więź, organizując wspólne aktywności na otwartej przestrzeni.

Większość właścicieli na co dzień organizuje 3 spacery. Pierwszy odbywa się zazwyczaj z rana, przed wyjściem do pracy lub szkoły, drugi tuż po powrocie do domu, a trzeci przed wieczornym odpoczynkiem. Taka ilość spacerów jest zazwyczaj wystarczająca, aby pies mógł zaspokoić swoje podstawowe potrzeby.

Oprócz ilości spacerów znaczenie ma także sama ich długość – aby wspólne wyjście poza dom było efektywne, spacer z psem powinien mieć odpowiednią długość. W ciągu dnia zaleca się, aby czworonóg odbył przynajmniej jeden długi spacer, trwający powyżej 30 minut, pozostałe mogą natomiast być krótsze i trwać ok. 15 minut. Długość spacerów powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, jego wieku, stanu zdrowia oraz warunków pogodowych.

Spacer idealny. Co na ten temat mówią przepisy?

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale także szereg obowiązków. Dotyczą one także spacerów, czyli czasu, który nasz pies spędza poza domem oraz może wchodzić w interakcje z innymi ludźmi oraz zwierzętami. Przepisy nakładają na właścicieli obowiązek stosowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności podczas wyprowadzania na spacer. Co właściwie oznacza to pojęcie w praktyce? 

Przepisy nie precyzują co prawda obowiązku wyprowadzania psów na smyczy, lecz nakładają na właściciela obowiązek zachowania należytej ostrożności. Co istotne, każda gmina może posiadać własne przepisy odnośnie zasad spacerowania z psem, z którymi warto zapoznać się przed pierwszym spacerem z pupilem.

Ogólnie przyjętą zasadą jest wyprowadzanie psa na smyczy, zwierzaki należące do ras agresywnych powinny być natomiast dodatkowo wyposażone w kaganiec. W trakcie spaceru na właścicielu ciąży obowiązek sprawowania kontroli pełnej nad zwierzęciem i jego zachowaniem. Jeśli podczas spaceru dojdzie do niebezpiecznej sytuacji z udziałem psa lub opiekun nie dopełnił swoich obowiązków, może zostać ukarany mandatem.

Oprócz smyczy i kagańca, właściciele czworonogów muszą pamiętać także o zachowaniu czystości w czasie spaceru. Wybierając się na spacer ze swoim psem, warto zabrać ze sobą zapas woreczków na nieczystości i posprzątać po swoim pupilu. Jeśli natomiast zaplanowaliśmy dłuższą przechadzkę i chcemy aktywnie spędzić czas, zabierzmy ze sobą także psie zabawki oraz zdrowe przysmaki, którymi nagrodzimy pupila za dobrze wykonane zadanie i posłuszeństwo.

Jak zaplanować dobry spacer z psem?

Planując pierwszy spacer z psem, warto mieć świadomość, że wyjście z domu ma służyć przede wszystkim zaspokojeniu potrzeb zwierzęcia. To właśnie z myślą o nim należy więc zorganizować wyjście oraz wybrać się na spacer w miejsce, w którym psiak będzie mógł nie tylko swobodnie się załatwić, lecz będzie miał także możliwość zaspokojenia swoich naturalnych potrzeb i eksploracji terenu. 

Na spacer należy wybrać bezpieczne, oddalone od ruchliwych ulic miejsce, zwłaszcza jeśli planujemy puścić psa bez smyczy. Zanim to jednak zrobimy, upewnijmy się, że pies odpowiednio reaguje na podstawowe komendy takie, jak „wróć”, „nie wolno” i „zostań”. Posłuszeństwo psa to klucz do udanego spaceru w miejscach uczęszczanych przez innych ludzi i zwierzęta. 

Spacerując z psem po lesie, należy obowiązkowo zaopatrzyć się w obrożę, smycz lub szelki – jest to bowiem jedno z miejsc publicznych, po których czworonogi mogą poruszać się wyłącznie na smyczy. Na tę okoliczność warto jednak sięgnąć po smycz z jak najdłuższą linką, która zapewni psu maksimum swobody, pozwoli mu węszyć oraz poznawać otoczenie wszystkimi zmysłami.

Planując zabawy z psem na spacerze, warto zabrać ze sobą ulubione zabawki. Na wspólne wyjście do parku świetnie sprawdzą się np. akcesoria do gry w aport, frisbee, szarpaki oraz różnego rodzaju zabawki do zabaw węchowych. Dzięki nim zapewnimy zwierzęciu nie tylko urozmaicenie spaceru oraz solidną, niezbędną dla dobrego zdrowia i samopoczucia porcję aktywności fizycznej, ale także realizację kluczowych psich potrzeb. Przydatne podczas nauki nowych sztuczek i komend okażą się natomiast psie przysmaki i treserki, którymi nagrodzimy pupila za prawidłowe wykonywanie poleceń.