Dlaczego psy mogą lizać sobie łapy? Kiedy może to oznaczać problemy zdrowotne?
W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, dlaczego psy wykazują tendencję do wylizywania swoich łap. Okazuje się bowiem, że czynność tę wykonuje wiele czworonogów, a wśród nich znajdują się także psy cieszące się bardzo dobrym zdrowiem. Należy bowiem odróżnić uporczywe, nagminnie powtarzane wylizywanie łap od okazjonalnie wykonywanej czynności, której od czasu do czasu chętnie oddaje się większość czworonogów.
W tym drugim przypadku mamy do czynienia nie z niepokojącym symptomem, lecz z czynnością fizjologiczną – pies wylizuje łapy w celu rozładowania napięcia, usunięcia z nich zabrudzeń, uczucia chwilowego świądu lub zwyczajnego podrażnienia tych okolic.
Lizanie łap może być także elementem mowy ciała psa, czyli sposobem, w jakim nasz pupil komunikuje nam swoje potrzeby. Poprzez lizanie łap pies może chcieć zwrócić na siebie naszą uwagę, prosi o pieszczoty, a także zabiega o wspólną zabawę. Może także w ten sposób rozładowywać nagromadzone w ciele emocje – zazwyczaj są to stres i nuda, które pies odczuwa, kiedy jest pozostawiony sam sobie.
W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy poświęcamy swojemu pupilowi odpowiednio dużo czasu – pies potrzebuje bowiem zaspokojenia nie tylko potrzeb fizjologicznych takich, jak m. in. jedzenie i sen, lecz także emocjonalnych, z których najważniejszą stanowi czas poświęcany mu przez opiekuna oraz jego bliskość. Jeśli to nie pomoże, a wykluczone zostały czynniki zdrowotne, warto natomiast odwiedzić behawiorystę.
Pies liże swoje łapy! Co robić w takiej sytuacji?
Lizanie łapek może być spowodowane wieloma czynnikami. Wśród nich znajdują się zarówno chwilowe, miejscowe podrażnienia tych okolic oraz chęć rozładowania emocji, jak i dużo poważniejsze problemy zdrowotne, które poprzez tę czynność może nam komunikować nasz pupil.
Jeśli dostrzeżemy, że pies wykazuje szczególne zainteresowanie swoimi łapami, często je liże, gryzie do krwi, odczuwa wyraźny dyskomfort lub jest niespokojny i pobudzony, warto w pierwszej kolejności dokładnie obejrzeć jego łapy. Sprawdźmy, czy okolice te nie są podrażnione, nie ma na nich ran, urazów czy innych widocznych uszkodzeń skóry, oceńmy wygląd sierści i stan skóry psa oraz dokładnie sprawdźmy, czy w łapę nie wbiła się drzazga lub inne ciało obce.
Dobrym i zawsze słusznym rozwiązaniem, jeśli nasz pies intensywnie liże łapy, jest także umówienie się na konsultację u weterynarza. Specjalista zdecydowanie lepiej od nas będzie bowiem w stanie ocenić stan łap psa, a także ustalić przyczynę, z powodu której nasz pies często liże swoje łapy.
Powodów takiego zachowania może być bowiem bardzo wiele, a niektóre mogą stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia naszego pupila. Nadmierne wylizywanie łap przez psa to zachowanie, które nie powinno być nigdy bagatelizowane, lecz poddane obserwacji, a najlepiej skonsultowane ze specjalistą.
Przyczyny lizania łap przez psa. Czym może być to spowodowane?
Właściciele często obserwują, że ich pies wylizuje łapy zimą. Zazwyczaj jest to spowodowane warunkami panującymi na zewnątrz. Jeśli po powrocie z podwórka w zimie dostrzeżemy, że nasz pies zaczyna lizać łapy po każdym spacerze, najprawdopodobniej mamy do czynienia ze zwykłym podrażnieniem. W sezonie zimowym łapki naszego czworonoga mają bowiem bezpośrednią styczność z solą, którą posypywane są chodniki i to właśnie ona najprawdopodobniej jest odpowiedzialna za to, że pies nadmiernie liże łapy po spacerze.
W sezonie letnim lizanie łap to z kolei naturalny sposób na pozbycie się z nich nagromadzonych zanieczyszczeń – pyłków, kurzu czy innych substancji, które zalegają na chodnikach i w trawie. W lecie pies liże łapy z powodu podrażnienia skóry przez nagrzany asfalt, a także w wyniku drażnienia spodniej części łap przez alergeny czy środki ochrony roślin.
Jeśli lizanie łap pojawia się tylko po spacerze i trwa krótko, nie powinno to wzbudzać naszego niepokoju. Jeśli natomiast dostrzeżemy, że nasz pupil ciągle liże, drapie i gryzie łapy do krwi, warto skonsultować się z weterynarzem. Może to bowiem świadczyć o dużo poważniejszych niż tylko chwilowe podrażnienie problemach zdrowotnych, które będą wymagały pogłębionej diagnostyki.
Problemy skórne i alergie a lizanie łap u psa
Alergia to problem, który dotyka nie tylko ludzi, ale dotyka także zwierzęta domowe. Psy często liżą łapy z powodu alergii, której mogą towarzyszyć także dodatkowe symptomy, w tym np. drapanie się, gryzienie łap i przestrzeni między palcami oraz trzepanie uszami. Symptomy te mogą świadczyć o alergii, którą mogą wywoływać pyłki roślin, środki chemiczne, a także niektóre składniki pokarmowe, na które nasz pupil jest uczulony.
W przypadku, kiedy pies ma alergię skórną, lizanie psich łap pomaga nieco złagodzić uporczywe swędzenie, które odczuwa zwierzak. W razie podejrzenia alergicznego podłoża lizania, należy zawsze udać się do weterynarza. Zaleci on szczegółowe badania diagnostyczne oraz wdroży odpowiednie leczenie, które złagodzi objawy i pozwoli czworonogowi szybko poczuć się lepiej.
Lizanie łap może być spowodowane także problemami skórnymi. Wszelkie rany, otarcia, zmiany skórne, zaczerwienienie, ciało obce wbite w skórę, krostki czy inne nietypowe symptomy powinny zostać skonsultowane ze specjalistą, gdyż mogą stać się przyczyną infekcji. Jeśli winowajcą są czynniki miejscowe, zazwyczaj pies liże jedną łapę w konkretnym miejscu. Poszukiwanie przyczyny warto więc rozpocząć od dokładnego obejrzenia miejsca, które nasz pupil ciągle liże, a jeśli stwierdzimy, że coś jest nie tak, pokazaniu go specjaliście.
Pododermatitis, czyli zapalenie międzypalcowe u psa
Jedną z bardzo często występujących przyczyn, dlaczego pies gryzie łapy jest pododermatitis. Pod nazwą tą kryje się stan zapalny skóry na łapach, zlokalizowany głównie w obszarze poduszek i przestrzeni międzypalcowych. Warto przy tym zaznaczyć, że nie jest to odrębna choroba, lecz objaw różnorodnych problemów zdrowotnych, z którymi boryka się psi organizm. Pododermatitis może mieć bowiem podłoże alergiczne, infekcyjne, mechaniczne, pasożytnicze, a także autoimmunologiczne.
Do najczęstszych przyczyn występowania zapalenia międzypalcowego u psów należą alergie, w tym także te pokarmowe, czynniki środowiskowe (np. uczulenie na pyłki, trawy lub detergenty), infekcje bakteryjne i grzybicze, wbicie ciał obcych w łapę (np. cierni, szkła), pasożyty oraz inne urazy mechaniczne. W niektórych przypadkach pododermatitis może być także wynikiem toczących się w organizmie chorób autoimmunologicznych, które wpływają bezpośrednio na skórę.
Objawy tej choroby obejmują takie symptomy, jak m. in. zaczerwienienie, obrzęk, owrzodzenia, a także nadmierne lizanie lub gryzienie łap. W zaawansowanych przypadkach na skórze łap mogą pojawić się także bolesne ropnie lub pęcherze.
Leczenie zapalenia międzypalcowego zależy od przyczyny, jaka wywołała chorobę. Infekcje wymagają stosowania antybiotyków lub środków przeciwgrzybiczych, alergie są leczone poprzez eliminację alergenu i podawanie psu leków antyhistaminowych, a urazy i ciała obce wymagają dokładnego oczyszczenia i zabezpieczenia rany. W przypadku wystąpienia objawów choroby konieczna jest konsultacja z weterynarzem.
Kiedy nadmierne wylizywanie łap u psa może oznaczać dużo poważniejsze problemy?
Pies liże sobie łapy także z dużo poważniejszych powodów niż tylko miejscowe podrażnienia. Nadmierne wylizywanie łap może bowiem świadczyć o tym, że w organizmie zwierzaka rozwija się stan zapalny, który wymaga prawidłowej diagnostyki oraz wdrożenia leczenia. Jeśli więc zauważymy, że nasz pies ciągle liże łapy i nie jesteśmy w stanie ustalić przyczyny, powinniśmy jak najszybciej skonsultować to ze specjalistą. Takie zachowanie u psa to sygnał, że w jego organizmie mogą toczyć się poważne problemy zdrowotne, wymagające wdrożenia odpowiedniego leczenia.
W takiej sytuacji zazwyczaj lekarz zleci badanie wybranych parametrów krwi i poziomu hormonów, które pozwolą ustalić przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie. Jeśli w miejscu lizania łap znajduje się niepokojąca zmiana, potrzebna może być także biopsja. Może mieć ona bowiem zarówno łagodny charakter i być po prostu trudną w wygojeniu krostą lub ropniem, który zwierzak wskutek lizania stale podrażnia, lecz może także oznaczać nowotwór, który wymaga natychmiastowego leczenia. Zmian skórnych u zwierząt nie należy nigdy bagatelizować.
Jak dbać o psie łapki? Jakie zabiegi warto wykonywać?
Łapki psa wymagają nie tylko obserwacji, ale także odpowiedniej pielęgnacji. Kluczowe znaczenie ma tu higiena, gdyż to właśnie zaniedbania w tym zakresie mogą spowodować pojawienie się problemów w obrębie łap oraz przyczyniać się do ich nadmiernego wylizywania przez pupila. Do wykonywania podstawowych zabiegów higienicznych w obrębie łapek warto zacząć przyzwyczajać psa jak najwcześniej, najlepiej już w wieku szczenięcym.
Pies powinien mieć regularnie myte łapki zarówno w zimie, jak i w lecie. Ta prosta, bezstresowa czynność pozwoli oczyścić je z substancji obecnych na zewnątrz oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia miejscowych podrażnień i alergii na pyłki, chemię czy sól. Należy dbać także o regularne skracanie psich pazurów, usuwanie zbyt długiej sierści z przestrzeni międzypalcowych, a także troszczyć się o nawilżanie opuszków palców specjalnymi preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji psich łapek.
Czynności te możemy z powodzeniem wykonywać w domowym zaciszu, pamiętając, że kluczem do sukcesu i utrzymania psich łapek w dobrej kondycji jest regularność oraz dobór odpowiednich, bezpiecznych dla czworonogów produktów pielęgnacyjnych. Od czasu do czasu możemy także wybrać się z pupilem do salonu piękności dla zwierząt, gdzie zostanie poddany kompleksowej pielęgnacji. W większości przypadków domowe zabiegi są jednak całkowicie wystarczające, aby utrzymać łapki czworonoga w dobrym zdrowiu i kondycji zdrowotnej.