Koszyk
Małe rasy psów – poznaj te najpopularniejsze

07.10.2024

Rasy psów i kotów

14:27

Małe rasy psów – poznaj te najpopularniejsze

Małe rasy psów cieszą się sporą popularnością nie od dziś. To doskonały wybór dla posiadaczy małych mieszkań, gdyż mniejsze zwierzęta nie potrzebują zwykle aż tyle ruchu i przestrzeni, co ich więksi bracia. Małe psy są chętnie wybierane także przez rodziców, gdyż podstawowej opiece nad nimi są w stanie sprostać także dzieci. Właścicielami małych psów często stają się także osoby starsze, dla których mniejsze rasy są znacznie lepszym wyborem niż większe psy, bardziej wymagające w opiece. 

Posiadanie małego psa ma jednak zarówno swoje niewątpliwe zalety, jak i pewne wady. Zwłaszcza tych drugich warto mieć świadomość zanim z otwartymi ramionami powitamy w swojej rodzinie czworonoga.

Małe rasy psów. Dla kogo są dobrym wyborem?

Mimo tego, że można śmiało uznać, iż przedstawiciele ras małych psów są dobrym wyborem praktycznie dla każdego, są jednak pewne grupy osób, które szczególnie powinny rozważyć ich wybór. Mały piesek będzie bowiem dla nich zdecydowanie lepszym towarzyszem niż reprezentant większej rasy. Duże psy mają bowiem specyficzne wymagania, którym nie każdy człowiek jest w stanie sprostać.

Są to m. in. osoby mieszkające w małych mieszkaniach w bloku, gdzie jest niewiele wolnej przestrzeni do ruchu i zabawy. W takiej sytuacji wybór małego pieska okaże się znacznie lepszym rozwiązaniem niż podjęcie wyzwania opieki nad przedstawicielem dużych ras, które zwyczajnie źle będą czuły się w otoczeniu o bardzo ograniczonej powierzchni.

Rasy psów małych są polecane także osobom starszym oraz ludziom o ograniczonej sprawności ruchowej. Takie zwierzęta są bowiem lżejsze, co ułatwia ich codzienną pielęgnację oraz opiekę. Decydując się na jakiegokolwiek psa, należy jednak zawsze mieć świadomość, że każda rasa wymaga zaangażowania ze strony właściciela, który powinien być w stanie fizycznie i psychicznie podołać wszystkim, związanym z opieką nad nim obowiązkom.

Małe psy są idealne także do domów z dziećmi. Mniejszego, lżejszego pieska zdecydowanie łatwiej utrzymać bowiem na smyczy niż jego cięższego i większego „brata”, co pozwala dziecku brać aktywny udział w opiece i wychowaniu pieska, wyprowadzać go na spacery, a także pomagać rodzicom w jego codziennej pielęgnacji.

Kupując psa dla dziecka, należy jednak mieć świadomość, że odpowiedzialność za jego zdrowie i dobrostan ciąży przede wszystkim na dorosłych opiekunach. Pies nie jest bowiem zabawką i nigdy nie powinien być kupowany dla kaprysu, czego warto nauczyć dzieci.

Małe psy i ich zdrowie. Na jakie problemy zdrowotne cierpią psy ras małych?

Przedstawiciele najmniejszych ras psów, podobnie jak ich więksi bracia, mają określone problemy zdrowotne. Ich istnienia warto mieć świadomość zanim zdecydujemy się na zakup pieska.

Do najczęściej wymienianych problemów zdrowotnych, z którymi borykają się maluchy, należą m. in. biegunki i zaparcia, choroby wątroby, zapalenie pęcherza, alergie, a także problemy z funkcjonowaniem układu oddechowego i z apetytem. Małe rasy psów są również bardziej podatne na choroby przyzębia oraz mogą mieć większe skłonności do otyłości.

Wiele jednak zależy od predyspozycji do schorzeń konkretnej rasy, dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze pieska warto dowiedzieć się, nie tylko czym charakteryzuje się dana rasa, ale także sprawdzić, z jakimi problemami zdrowotnymi najczęściej borykają się jej przedstawiciele.

Warto także mieć świadomość, że podatność na choroby w dużej mierze zależy od pochodzenia pieska. Najlepszym i najbezpieczniejszym zarazem wyborem są psy ze sprawdzonych hodowli zrzeszonych w Związku Kynologicznym w Polsce, które przechodzą wszystkie wymagane badania lekarskie mające na celu m. in. wykluczenie chorób genetycznych.

Nie bez znaczenia dla zdrowia naszego pupila pozostaje jednak także opieka, jaką zapewnimy mu w nowym domu. Jednym z najważniejszych jej elementów stanowi dieta, która powinna być dostosowana do potrzeb żywieniowych ras psów miniaturowych.

Czym karmić małe psy? Jakie jedzenie jest najlepszym wyborem?

Sporym ułatwieniem w karmieniu zwierząt domowych jest dostępność w sprzedaży gotowych karm suchych i mokrych. Niektórzy producenci dzielą je nie tylko ze względu na wiek zwierzęcia (na karmy dla szczeniąt i psów dorosłych), lecz także biorąc pod uwagę wielkość psa.

Wybierając karmę przeznaczoną dla małych ras psów i podając ją zwierzęciu w zgodnych z zaleceniami producenta proporcjach możemy mieć pewność zaspokojenia pełni jego potrzeb żywieniowych. Warto sięgać po dobrej jakości, pełnoporcjowe karmy z wysoką zawartością białka zwierzęcego, które jednocześnie będą pozbawione zbóż, konserwantów i innych sztucznych dodatków.

Oprócz jakościowej karmy mokrej i suchej dieta małego psa powinna być wzbogacona także o zdrowe przekąski i treserki. Te pierwsze warto podawać zwierzęciu pomiędzy posiłkami, jako naturalne, wspierające zdrowie zębów gryzaki. Treserki ze względu na swoje niewielkie rozmiary, idealnie sprawdzą się natomiast podczas treningów na świeżym powietrzu. Można je także podawać zwierzęciu w ciągu dnia w ramach nagrody za dobre sprawowanie.

Najpopularniejsze rasy małych psów

Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej rasy psa, którym zdecydujemy się zaopiekować. W tym celu warto uważnie zapoznać się z cechami charakterystycznymi każdej, branej pod uwagę rasy oraz wybrać tę, która najlepiej pasuje do naszego charakteru, stylu życia oraz oczekiwań wobec codziennej opieki nad pieskiem. Oto wybrane, mniejsze rasy psów, które cieszą się sporą popularnością w ostatnich czasach!

Sznaucer miniaturowy. Idealny piesek dla aktywnej rodziny

Sznaucer miniaturowy jest przyjacielski, pełny energii i towarzyski. To świetny wybór dla rodzin z dziećmi – psy tej rasy kochają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Są ponadto dość ciche i mało szczekliwe, przez co świetnie nadają się do mieszkań w blokach, gdzie nie będą stwarzały problemów dla sąsiadów.

Wybierając na swojego towarzysza sznaucera miniaturowego, warto mieć jednak świadomość, że przedstawiciele tej rasy są zwierzętami dość aktywnymi – te psy lubią bowiem spędzać czas na dworze, bawić się, a nawet pływać. Nie znoszą za to nudy i monotonii, przez co najlepiej odnajdą się w towarzystwie równie aktywnych opiekunów.

Chihuahua. Długowieczne psy z silnym charakterem

Przedstawiciele rasy chihuahua zaliczają się do najmniejszych psów na świecie. To także jedna z najstarszych ras psów na świecie, która pojawiła się pomiędzy VIII a IX w. p.n.e. To ruchliwe, aktywne i inteligentne zwierzęta, których znakiem rozpoznawczym jest długowieczność.

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, psy tej rasy mogą się jednak pochwalić silnym charakterem – kiedy trzeba, potrafią być odważne i zaciekle walczyć o swoje. Pielęgnacja psów rasy chihuahua ogranicza się głównie do czesania. To świetny wybór dla osób mieszkających w małym mieszkaniu, poszukujących stosunkowo mało wymagającego w opiece i pielęgnacji pieska.

Yorkshire terrier. Dobry wybór dla doświadczonych

Kolejnym, popularnym w Polsce przedstawicielem małych ras psów są yorki. To energiczne, aktywne zwierzęta, które lubią zabawę, spacery i ruch na świeżym powietrzu. Są jednocześnie zwierzętami dość wymagającymi w wychowaniu i pielęgnacji – wymagają bowiem codziennego czesania i szczotkowania sierści, a także odpowiedniego dbania o uzębienie.

Psy rasy yorkshire terrier wymagają ponadto socjalizacji, dzięki której będą w stanie akceptować inne zwierzęta, a także umiejętnej nauki komend i posłuszeństwa, która może zająć im więcej czasu niż innym pieskom. W związku z tym, jest to dobry wybór raczej dla doświadczonych i cierpliwych opiekunów, którzy nie boją się wyzwań.

Jack russell terrier. Idealny pies dla osób aktywnych

Psy rasy jack russell terrier to pełne energii zwierzęta, które mają spory temperament i wesołe usposobienie, a przy tym są bardzo aktywne. Kochają długie spacery, których potrzebują dość sporo. Są także zwierzętami dość głośnymi, co warto mieć na uwadze szczególnie, jeśli mieszkamy w bloku.

Ze względu na swój instynkt pogoni, nie są to natomiast zwierzęta odpowiednie do domów z małymi dziećmi. Warto rozważyć ich wybór, jeśli będziemy w stanie zapewnić im odpowiednio dużo ruchu i swojego towarzystwa – pies tej rasy źle znosi samotność i monotonię.

Pudel miniaturowy. Rodzinne psy domowe

Kolejny pies małej rasy, którego wybór warto rozważyć, to pudel miniaturowy. Przedstawiciele tej rasy wyróżniają się na tle innych psów swoją charakterystyczną, gęstą i kręconą sierścią. Są przy tym bardzo inteligentne, wesołe i szybko przywiązują się do swoich opiekunów oraz życia w rodzinie. Łatwo się przy tym uczą, przez co można szybko nauczyć ich nowych komend i sztuczek. Pieski tej rasy są ponadto przyjazne wobec dzieci.

Jeśli chodzi natomiast o pielęgnację, wymaga ona od opiekuna pudla miniaturowego regularnego szczotkowania sierści, a także strzyżenia pieska, które powinno odbywać się co ok. 2 miesiące. Bardzo ważne jest także regularne czyszczenie uszu oraz dbanie o higienę jamy ustnej zwierzęcia.

Szpic miniaturowy pomeranin. Czy psy tej rasy lubią dzieci?

Szpic miniaturowy pomeranin to jeden z popularniejszych przedstawicieli ras małych o charakterystycznej budowie ciała. Wyróżnia się bowiem przede wszystkim okazałym, puszystym futrem oraz energią – to żywiołowy, pełny energii, przyjazny i bardzo towarzyski pies, który bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna.

W związku z tym często cierpi z powodu lęku separacyjnego. Jest przy tym zwierzęciem dość głośnym i szczekliwym. Pomimo swojego „misiowego” wyglądu, nie jest to jednak odpowiedni wybór dla dzieci – pomeranin jest bowiem zwierzęciem bardzo wrażliwym, który zdecydowanie najlepiej odnajdzie się w domach dorosłych, świadomych jego potrzeb opiekunów.

Maltańczyk. Mały piesek jak z obrazka

Psem, który dobrze toleruje natomiast towarzystwo dzieci jest maltańczyk. Ze względu na jego wysoką wrażliwość i delikatność, warto jednak powierzyć go opiece starszego dziecka, które wie, jak właściwie obchodzić się ze zwierzęciem.

Dobrze zaopiekowany i traktowany maltańczyk to z kolei doskonały kompan człowieka, który przywiązuje się do opiekuna i towarzyszy mu przez cały czas. Kocha przy tym ruch, długie spacery, wspólne zabawy oraz bliskość swoich opiekunów.