Koszyk
Klatka kennelowa dla psa – czy warto stosować?

Klatka kennelowa dla psa – czy warto stosować?

Klatka dla psa to pojęcie, które budzi raczej negatywne skojarzenia. Przywodzi na myśl zamkniętą przestrzeń, w której czworonóg jest przetrzymywany wbrew swojej woli. Nic więc dziwnego, że wielu psich opiekunów wzdryga się na samą myśl i nie bierze pod uwagę takiego rozwiązania – w trosce o dobre samopoczucie swojego pupila.

Okazuje się jednak, że nie mają racji! Klatka kennelowa to bowiem bardzo praktyczne, funkcjonalne oraz lubiane przez wiele psów rozwiązanie, które nie ma bynajmniej na celu zniewolenia zwierzęcia, lecz zapewnienie mu swoistego azylu – miejsca, w którym będzie mógł odpocząć od zgiełku panującego w domu, wyciszyć się oraz poczuć się bezpiecznie.

Sprawdźmy, do czego służy kennel i dlaczego warto go kupić jeszcze zanim w naszym domu pojawi się szczenię!

Co musisz wiedzieć o klatce kennelowej zanim ją kupisz?

Klatka kennelowa jest czymś w rodzaju budy lub kojca, tyle że umieszczonej nie na zewnątrz domu, lecz w środku. To, podobnie jak legowisko, miejsce odpoczynku, w którym pies może poczuć się bezpiecznie i komfortowo – przytulny psi azyl, w którym będzie mógł zrelaksować się, wyciszyć oraz odciąć od zewnętrznych bodźców.

Kennel ma zazwyczaj postać zamykanej z dwóch stron, metalowej klatki wyposażonej w uchwyt do przenoszenia, której plastikowe dno wyłożone jest miękkim kocykiem lub innym wygodnym posłaniem. Jego wielkość, dopasowana do rozmiarów psa, pozwala mu na komfortowy wypoczynek, bez krępowania ruchów czy narażania zwierzęcia na dyskomfort.

Kontrowersje wokół umieszczania psa w klatce. Czy to dobre dla Twojego psa?

Rozwiązanie to występuje w różnych rozmiarach i cieszy się coraz większą popularnością, aczkolwiek nadal nie brakuje osób, które mają wątpliwości, co do bezpieczeństwa oraz słuszności stosowania klatki. Warto więc podkreślić, że klatka kennelowa nie ma na celu ograniczenia wolności czworonoga czy karania go za złe zachowanie – wręcz przeciwnie!

Nie jest to bowiem miejsce, w którym siłą umieszczamy czworonoga, kiedy jest np. nieposłuszny, lecz bezpieczne schronienie i miejsce relaksu, do którego pies chętnie udaje się sam – kiedy czuje potrzebę odpoczynku czy odcięcia się od otoczenia.

Klatka kennelowa i jej rola w wychowaniu czworonoga

Umieszczony w domu kennel dla psa może spełniać wiele pożytecznych funkcji. Jest to przede wszystkim miejsce, w którym zmęczony wrażeniami codziennego dnia psiak może się schronić, aby odpocząć, wyciszyć się i zregenerować siły. Jednocześnie pozostaje w bliskiej odległości od domowników, których może obserwować z wnętrza klatki nie będąc jednak przez nich niepokojonym.

Klatka kennelowa to miejsce dla psa, które przydaje się także w czasie treningu czystości. Psy traktują bowiem ją jako swoją osobistą przestrzeń wypoczynkową – bardzo rzadko zdarza się więc, aby załatwiały się w klatce. Obserwacja zachowania pupila pozwala więc właścicielowi na szybką reakcję i wyprowadzenie psa na zewnątrz, aby mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne w odpowiednim miejscu.

Narzędzie to docenią także miłośnicy zwierząt, którzy regularnie podróżują i planują zabierać ze sobą psa. Klatka to bowiem dla zwierzęcia swoista, mobilna namiastka domu, którą możemy włożyć do bagażnika auta i zabrać ze sobą dokądkolwiek się udajemy. Jej obecność poza domem pozwoli zwierzęciu szybciej zaakceptować nowe miejsce oraz zapewni mu bezpieczne, pozytywnie kojarzące się miejsce do wypoczynku. Dzięki jej obecności pies będzie spokojniejszy w czasie wyjazdu oraz będzie mógł efektywniej wypocząć. To także idealne rozwiązanie do bezpiecznego przewożenia psów w samochodzie.

Warto rozważyć zakup klatki u psów z problemami behawioralnymi, np. dla zwierząt cierpiących na lęk separacyjny lub mających skłonność do niszczenia przedmiotów czy nieposłuszeństwa. Wiele zwierząt ma ponadto momenty wzmożonej aktywności, które niekoniecznie przypadają na czas, w którym ludzie mają ochotę na zabawę. W takiej chwili wystarczy zamknąć czworonoga w klatce, dając mu w ten sposób jasny sygnał, że pora się uspokoić i wyciszyć.

Klatka kennelowa sprawdzi się także podczas wizyt towarzyskich w domu, kiedy nie chcemy, aby nasz pies zakłócał spokój gości, a także w noc sylwestrową – schronienie w niej docenią zwłaszcza wrażliwe na głośne dźwięki czworonogi, które boją się fajerwerków i mogą na nie reagować niepokojem, agresją lub przerażeniem. Możemy trzymać psa w zamkniętej klatce także w sytuacji, kiedy zwierzak wymaga odpoczynku i ograniczenia ruchu po przebytych zabiegach i operacjach.

Jak wprowadzić klatkę kennelową i przyzwyczaić do niej psa?

Najlepszym momentem na wprowadzenie klatki kennelowej i nauczenie korzystania z niej swojego pupila jest okres szczenięcy. Jeśli chcemy korzystać z tego rozwiązania, najlepiej zakupić je jeszcze zanim psiak trafi do naszego domu. Pozwoli to zwierzęciu zapoznać się z klatką od razu, kiedy zawita w nowym domu oraz nauczyć się z niej korzystać. Z założenia ma być to miejsce, w którym pies czuje się bezpiecznie i które pozytywnie się mu kojarzy jako miejsce relaksu i wyciszenia, gdzie zwierzak czuje się bezpiecznie i komfortowo.

Aby klatka właściwie spełniła swoją rolę, musi być prawidłowo ustawiona w domu. Szukając odpowiedniego miejsca, w którym warto umieścić kennel, należy pamiętać, że psy to zwierzęta społeczne – klatka powinna być więc ustawiona w takim punkcie domu, aby przebywający w niej zwierzak mógł obserwować życie rodziny, ale być przy tym na tyle oddalona od ciągów komunikacyjnych czy głośnych miejsc, aby mógł w niej odpocząć od nadmiaru bodźców. Z zasady klatka powinna pozostawać otwarta, umożliwiając czworonożnemu przyjacielowi swobodne wchodzenie i wychodzenie z klatki. Zamykamy psa jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Kennel klatka – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie i czworonoga?

W sprzedaży dostępne są różne klatki kennelowe. Zdecydowanie najpopularniejsze są klatki metalowe z plastikowym wkładem, aczkolwiek spotkać można także materiałowe klatki oraz rozwiązania wykonane z drewna. Rozważając wybór najlepszej opcji, warto mieć na uwadze skłonności psa do gryzienia i niszczenia rzeczy. Jeśli takie zachowania występują, najbezpieczniej wybrać klatkę metalową, która okaże się rozwiązaniem znacznie trwalszym od klatek materiałowych czy drewnianych.

Odpowiednia klatka musi być ponadto właściwie dopasowana do rozmiarów zwierzęcia. Nie może być zbyt mała, aby nasz ulubieniec mógł swobodnie się w niej przeciągać, rozprostowywać łapy, a także przekręcać z boku na bok. Nie powinna być jednak zbyt obszerna, gdyż za duża klatka nie zapewni psu takiej przytulności, jakiej szuka podczas wypoczynku. Kupując mniejszą klatkę dla szczeniaka, należy więc liczyć się z koniecznością jej wymiany na większy model, kiedy pies osiągnie swoje docelowe rozmiary.