Dlaczego psy gryzą? Skąd bierze się taka potrzeba u Twojego psa?
Gryzienie, tuż obok żucia, jest podstawową potrzebą, z którą rodzi się każdy zdrowy pies. Dzięki tej prostej czynności zwierzęta są w stanie rozładować skumulowane w ich ciele emocje, zrelaksować się, a także poczuć się lepiej w nowym otoczeniu – podczas gryzienia organizm psa wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dla wielu psów gryzienie jest także formą zabawy z opiekunem lub innymi zwierzętami.
Na problemy z nadmiernym gryzieniem cierpią zazwyczaj szczenięta, które nie zostały prawidłowo zsocjalizowane. Pies uczy się właściwych zachowań, przebywając ze swoją matką oraz rodzeństwem, w tym m. in. bezpiecznej, akceptowalnej wśród zwierząt zabawy. Jeśli zostanie rozdzielony z psią rodziną zbyt wcześnie, może nie być w stanie kontrolować siły oraz intensywności swojego gryzienia. Nie należy więc zgadzać się na przyjęcie w domu psa zanim ten ukończy 7-8 tydzień życia. Im więcej czasu spędzi bowiem z matką i rodzeństwem, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo wystąpienia u niego niepożądanych zachowań, w tym m. in. problemów z nadmiernym gryzieniem.
Inną przyczyną, dla której szczenięta tak chętnie oddają się czynności gryzienia, jest proces wymiany uzębienia z mlecznego na stałe. Zachodzi on właściwie przez cały pierwszy rok życia szczenięcia i może powodować u zwierzaka ból oraz dyskomfort. Dolegliwości takie, jak swędzenie, bolesność czy mrowienie dziąseł pies łagodzi, gryząc różnego rodzaju przedmioty, które znajdują się w jego zasięgu. Aby uniknąć szkód, w tym delikatnym czasie warto zapewnić mu specjalne zabawki do gryzienia, które nauczą pupila, co może gryźć oraz zapobiegną pogłębieniu niepożądanych nawyków. Dobrze sprawdzą się również przysmaki w formie naturalnych gryzaków, które zadbają o zdrowie psich zębów.
Dla wielu psów gryzienie stanowi także formę zabawy. Szczeniak gryzie w celu zwrócenia uwagi, aby zachęcić opiekuna do wspólnego spędzenia z nim czasu. Kiedy jest sam lub jego potrzeby nie są odpowiednio zaspokajane, może także gryźć z nudy lub potrzeby rozładowania nadmiaru energii. Jeśli w tym czasie w jego zębach znajdą się przedmioty codziennego użytku, meble czy nawet pies zaczyna gryźć człowieka po rękach i nogach, nie należy lekceważyć takiego zachowania. Jest to bowiem problem, na który należy odpowiednio reagować zawsze, kiedy pies zaczyna podgryzać przedmioty do tego nieprzeznaczone.
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?
Naukę właściwego zachowania w środowisku domowym warto rozpocząć możliwie jak najwcześniej. Kiedy tylko młody pies trafi do naszego domu, warto poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu i uwagi. W pierwszych dniach i tygodniach należy uważnie obserwować nowego członka rodziny, zwracając szczególną uwagę na nawyki. Jeśli w tym czasie zauważymy, że pies lubi gryźć meble, w czasie zabawy czuje potrzebę gryzienia opiekuna po rękach lub nogach, na spacerze zdarza mu się gryźć smycz czy inne, nieprzeznaczone do tego celu przedmioty, natychmiast reagujmy!
Najlepszym sposobem, aby oduczyć psa gryzienia rąk i domowych przedmiotów, jest wdrożenie podstawowej komendy „zostaw” lub „nie wolno”. Pozwala ona kontrolować zachowanie psa – dzięki niej pies zna swoje granice, wie, co mu wolno, a czego nie, co przekłada się wprost na jego dobre zachowanie w domu i poza nim. Jej nauka wymaga uważnego obserwowania psa oraz natychmiastowego reagowania na wszelkie niepożądane zachowania.
Kiedy pies zrobi coś, czego mu nie wolno, np. gryzie rzeczy, należy zwrócić na siebie jego uwagę, powiedzieć „nie wolno” oraz odciągnąć go od przedmiotu, który wzbudził jego zainteresowanie. Aby oduczyć psa gryzienia po rękach, należy stanowczo powiedzieć „nie wolno”, a jeśli do gryzienia doszło podczas zabawy, natychmiast przerwać ją.
Nauczenie psa komendy „zostaw” lub „nie wolno” wymaga nie tylko cierpliwości i konsekwencji, lecz także wprowadzenia systemu kar i nagród. Karą w przypadku gryzienia podczas wspólnej zabawy będzie natychmiastowe jej przerwanie, natomiast nagrodą za posłuszeństwo psi smakołyk. Warto nagradzać psa za dobre zachowanie zawsze, kiedy udało mu się powstrzymać od gryzienia.
Jak oduczyć psa gryzienia rzeczy?
W wielu domach zamieszkiwanych przez ludzi i zwierzęta pojawia się problem niszczenia mebli i innych przedmiotów. Psy najczęściej wyładowują na nich swoją frustrację, kiedy się nudzą, mają zbyt małą porcję codziennej zabawy lub nie zostały nauczone właściwego zachowania w wieku szczenięcym. Pies gryzie meble i inne rzeczy zazwyczaj, kiedy nie ma zapewnionej innej alternatywy, która pozwoli mu zaspokoić naturalną potrzebę gryzienia.
Aby mu jej dostarczyć i tym samym oduczyć gryzienia innych rzeczy, warto zaopatrzyć się w specjalne gryzaki. Są to specjalne zabawki dla psa, które zaspokajają wrodzoną potrzebę gryzienia i żucia w całkowicie bezpieczny dla ludzi oraz wyposażenia domu sposób. Do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu świetnie sprawdzą się natomiast różnego rodzaju szarpaki, które oduczą psa gryzienia rąk i nóg, do którego często dochodzi w trakcie wspólnej, intensywnej zabawy.
Gryzienie na spacerze. Co robić, kiedy pies zaczyna gryźć smycz?
Szkolenie psa odnośnie kontrolowania potrzeby gryzienia powinno być realizowane nie tylko w domu, ale także podczas spacerów. To właśnie w ich trakcie bardzo często zdarza się, że czworonogi łapią zębami za smycz, gryzą ją i szarpią. Przyczyny takiego zachowania psa mogą wynikać nie tylko z nieprawidłowej socjalizacji zwierzęcia, lecz także być spowodowane nieprawidłową techniką używania smyczy lub jej niedopasowaniem do potrzeb czworonoga.
W takiej sytuacji, warto popracować nad odpowiednim prowadzeniem pupila, a jeśli przyczyny zachowania psa tkwią w samym akcesorium, zmienić je na inne, lepiej dopasowane do potrzeb zwierzaka. Nie należy natomiast nigdy szarpać za smycz czy wyrywać jej z pyska zwierzaka – takie postępowanie może zostać bowiem odebrane przez pupila jako zachęta do zabawy i jedynie pogłębić problem. Jeśli ćwiczyliśmy już z psem komendę „nie wolno”, należy stanowczo ją wypowiedzieć i odwrócić uwagę psa od smyczy, wręczając mu np. zabawkę.
Jak skutecznie oduczyć psa gryzienia po rękach?
Gryzienie przedmiotów codziennego użytku jest zazwyczaj całkowicie nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt. Problem pojawia się jednak, kiedy obiektem do gryzienia stają się nie tylko nasze kapcie, buty czy inne przedmioty, lecz ręce i nogi – nasze lub naszych gości. Jak zatem oduczyć szczeniaka gryzienia ludzi? Przede wszystkim nie należy nigdy akceptować takiego zachowania, nawet jeśli wydaje się ono śmieszne lub zabawne.
Mały pies zazwyczaj nie zrobi człowiekowi krzywdy, jednak z czasem jego gryzienie może przybierać na sile i powodować ból. Im dłużej trwa ten nawyk, tym trudniej będzie go wyeliminować. Dodatkowo, dorosły pies może nie rozumieć, dlaczego nie pozwalamy mu już na zabawę, co może wzbudzać w nim frustrację.
Dlatego zawsze kiedy szczeniak zaczyna gryźć nas po rękach czy nogach, powinniśmy odpowiednio reagować – powiedzieć stanowczo „nie wolno”, przerwać zabawę i zignorować pupila. Jeśli będziemy konsekwentnie powtarzali taki schemat, pies zrozumie, że nie akceptujemy takiego zachowania i się go oduczy. Warto przy tym zwracać uwagę także na własne zachowanie – zaczepianie psa np. nogami, może prowokować do ich gryzienia, z czego nie zdaje sobie sprawy wielu opiekunów.
Gryzienie pod nieobecność opiekuna a lęk separacyjny
Niektóre psy gryzą przedmioty nie tylko z nudy, braku odpowiedniego wyszkolenia czy naturalnej potrzeby gryzienia, lecz także z powodu tzw. lęku separacyjnego. Jest to stan, w którym czworonóg doświadcza szczególnie intensywnego stresu, jego źródłem jest natomiast rozłąka z opiekunem. Zazwyczaj psy cierpiące na lęk separacyjny gryzą przedmioty, kiedy zostają w domu same. Co ciekawe, zazwyczaj są to rzeczy należące do opiekuna – niszcząc je, pies czuje bowiem zapach właściciela, co przynosi mu ulgę.
W przypadku zwierząt dotkniętych lękiem separacyjnym, najlepszym sposobem, aby oduczyć psa gryzienia mebli i rzeczy należących do opiekuna, jest skorzystanie z usług behawiorysty. Jest to bowiem problem, z którym trudno poradzić sobie samodzielnie. Wymaga on ponadto szybkiego i właściwego rozwiązania, gdyż jest szczególnie dotkliwy dla psychiki, a także ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Z usług behawiorysty warto skorzystać także w sytuacji, kiedy sami, pomimo prób, nie jesteśmy w stanie oduczyć szczeniaka gryzienia rąk, nóg i innych przedmiotów.