Nauka psa chodzenia przy nodze. Dlaczego warto o nią zadbać?
Nauka chodzenia psa przy nodze lub na luźnej smyczy to bardzo ważna umiejętność, którą przyniesie wiele korzyści. W związku z tym powinien opanować każdy psi przyjaciel. Przydaje się zwłaszcza w czasie codziennych spacerów oraz stanowi dla zwierzęcia doskonały trening posłuszeństwa, a poza tym w wielu sportach kynologicznych wymagane jest dostawianie zwierzęcia do nogi. To element szkolenia psów, dzięki któremu nasz pupil uczy się bowiem panowania nad swoimi emocjami, obserwowania zachowania opiekuna oraz trzymania się blisko niego – bez względu na miejsce, w którym aktualnie się znajdują.
Zdecydowanie warto wprowadzać tę umiejętność, gdyż dzięki niej osiągniemy szereg korzyści. Opanowanie chodzenia przy nodze przydaje się w różnych codziennych sytuacjach, np. podczas mijania się z agresywnymi zwierzętami, w czasie przechodzenia przez przejście dla pieszych, a także poruszania się po wąskim, zatłoczonym chodniku. W takich sytuacjach trzymanie psa blisko siebie i kontrolowanie jego zachowania to gwarancja bezpieczeństwa zarówno dla niego samego, jak i dla innych zwierząt oraz ludzi, którzy znajdują się w pobliżu.
Nauczenie psa chodzenia przy nodze bez smyczy samemu opiekunowi daje natomiast poczucie pełnej kontroli nad zachowaniem i odruchami zwierzęcia. Jest to także ważna umiejętność, która buduje wzajemne zaufanie oraz zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa w wielu sytuacjach dnia codziennego. Zdecydowanie warto więc ją wdrożyć, a najlepszym czasem na naukę jest wiek szczenięcy – okres, w którym pies potrafi szybko nauczyć się pożądanych zachowań oraz najlepiej dostosowuje się do wymagań opiekuna.
Chodzenie przy nodze czy na luźnej smyczy? Czym się różnią?
Zanim przejdziemy do praktycznych aspektów nauki psa chodzenia przy nodze, warto dowiedzieć się, czym pojęcie to różni się od nauki chodzenia na luźnej smyczy. Okazuje się bowiem, że wielu, zwłaszcza początkujących opiekunów, myli te dwa określenia lub stosuje je zamiennie, sądząc że oznaczają to samo. Chodzenie przy nodze nie jest natomiast równoznaczne z chodzeniem na luźnej smyczy, które w przeciwieństwie do niego nie zakłada rezygnacji ze smyczy, obroży lub szelek.
W przypadku chodzenia na luźnej smyczy, pies może poruszać się w obrębie smyczy automatycznej, jednak bez jej napinania. Oznacza to, że nie spaceruje dokładnie przy nodze opiekuna, lecz ma zapewnioną większą swobodę ruchu – może np. iść za opiekunem, przed nim lub obok, w odpowiedniej odległości.
W przypadku chodzenia przy nodze, zwierzę trzyma się natomiast bardzo blisko właściciela, który w pełni kontroluje jego pozycję, nadaje spacerowi odpowiednie tempo oraz kierunek. Ważnym elementem chodzenia przy nodze jest także utrzymywanie kontaktu wzrokowego między opiekunem a psem.
Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze? Pierwsze kroki
Naukę chodzenia przy nodze warto rozpocząć możliwie jak najwcześniej. Szybciej i sprawniej niż dorosłe psy umiejętność tę opanowują bowiem szczenięta i młode zwierzęta, które nie zdążyły jeszcze nabyć niepożądanych, trudnych do wyeliminowania nawyków. Ważną kwestią jest wybór nogi, przy której będzie szedł pies. Osoby, które planują uprawianie sportów kynologicznych, powinny postawić na lewą nogę.
W pierwszej kolejności powinniśmy nauczyć psa dostawiania się do nogi i podążania za naszą ręką. Warto zaopatrzyć się w psie smakołyki, które trzymane w ręce będą zachęcały czworonoga do jej bacznego śledzenia. Jeśli zwierzak wykona prawidłowo zadanie, należy go nagrodzić przysmakiem – dzięki temu nauka chodzenia przy nodze będzie mu się pozytywnie kojarzyła. Z czasem, kiedy pies opanuje tę nowość, zamiast przysmaków należy wprowadzić odpowiednią komendę, np. „noga” i pochwalić pupila za postęp.
Właściwy trening chodzenia przy nodze rozpoczyna się, kiedy pies prawidłowo dostawia się do nogi opiekuna. Na początku nagradzamy psa za każdy zrobiony równo z nami krok. Rękę ze smakołykiem trzymamy na wysokości klatki piersiowej i prostujemy ją, podając psu smakołyk z dłoni i pochwałę – dzięki temu pies będzie szedł równo i utrzymywał kontakt wzrokowy, który jest przydatny w codziennych sytuacjach.
Trening chodzenia przy nodze warto prowadzić w spokojnym miejscu, w którym nie ma bodźców mogących dekoncentrować, rozproszyć psa i skutecznie odwracać jego uwagę, a dopiero, kiedy zwierzak zacznie rozumieć całą sztukę oraz będzie potrafił prawidłowo chodzić przy nodze, przejść do kolejnego etapu szkolenia i kontynuować ćwiczenie tej umiejętności poza domem. Celem, do którego dążymy, jest idący równo z nami pies, utrzymujący kontakt wzrokowy z opiekunem.
Z czasem warto nieco skomplikować zadanie, zmieniając np. tempo marszu czy jego kierunek. Idąc przy nodze pupil powinien wiedzieć, czego od niego oczekujemy, dostosowywać się do naszego chodu, zachowywać czujność i przez cały czas bacznie obserwować swojego opiekuna. Nauka chodzenia wymaga sporo cierpliwości i samozaparcia – nie należy więc zrażać się niepowodzeniami, tylko kontynuować trening, który już wkrótce zacznie przynosić oczekiwane efekty.