Kiedy nauczyć szczeniaka sikać na matę i dlaczego warto o to zadbać?
Rozpoczęcie nauki sikania na matę warto zaplanować w określonych momentach życia psa. Najbardziej oczywistym z nich jest czas, gdy w naszym domu pojawia się szczeniak. W pierwszych tygodniach swojego życia młode psy nie potrafią jeszcze kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych – są więc zmuszone do załatwiania się w domu. Co więcej, szczenięta po przebytych szczepieniach ochronnych przez pewien czas nie mogą wychodzić na zewnątrz, co uniemożliwia rozpoczęcie właściwej nauki załatwiania się na dworze.
Mata do sikania staje się wówczas wygodnym i praktycznym rozwiązaniem, które będzie sprzyjało utrzymaniu czystości w domu. Nauka korzystania z niej może być także doskonałym, pierwszym treningiem posłuszeństwa, który przygotuje pupila do dalszego szkolenia prawidłowych nawyków oraz będzie sprzyjała nawiązaniu pozytywnej relacji z opiekunem. Błędem jest jednak przekonanie, że z tego rozwiązania korzystają wyłącznie szczenięta!
Dorosłe psy również mogą bowiem wymagać tymczasowego korzystania z maty. Ma to zwykle miejsce w specyficznych sytuacjach, takich jak m. in. rekonwalescencja po przebytych zabiegach lub operacjach, choroby ograniczające mobilność. Dzięki macie opiekun ma możliwość zapewnienia swojemu psu komfortu i higieny w każdej sytuacji.
Jaka mata dla psa do treningu czystości?
Zanim przystąpimy do nauki psa załatwiania się na macie, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Wybór odpowiedniego podkładu higienicznego to kluczowy element przygotowania do nauki. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów mat, które między sobą różnią się materiałem, rozmiarem oraz dodatkowymi właściwościami.
Warte zainteresowania maty higieniczne powinny posiadać wysoką chłonność po to, aby skutecznie zatrzymywały wilgoć. Oprócz tego, powinny także skutecznie neutralizować nieprzyjemne zapachy, aby we wnętrzu domu lub mieszkania nie unosiła się woń moczu.
Nie należy także zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Materiał, z którego wykonana jest mata powinien być bezpieczny dla psów oraz posiadać właściwości antyalergiczne. Nie powinien przy tym zachęcać psa do gryzienia.
Bardzo wygodnym i praktycznym w codziennym użytkowaniu rozwiązaniem mają szansę okazać się natomiast pokłady higieniczne wyposażone w warstwę antypoślizgową na spodzie. Osoby zwracające uwagę na kwestię ekologii, szczególnie docenią z kolei maty wykonane z przyjaznych dla środowiska, biodegradowalnych materiałów.
Rozmiar maty należy dopasować do wielkości psa. Dla szczeniaków mniejszych ras świetnie sprawdzą się niewielkie maty, na których pies bez problemu się zmieści i będzie mógł wygodnie załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Większe psy będą natomiast potrzebowały mat większych rozmiarów, aby czuły się komfortowo podczas korzystania z nich.
Ciekawym rozwiązaniem mają szansę okazać się również maty posiadające specjalne dodatki zapachowe, które mają za zadanie zachęcać psy do korzystania z nich i załatwiania swoich potrzeb. Specjalne feromony czy zapachy natury mogą bowiem skutecznie wspierać proces nauki, przyciągając psa do maty. To także doskonała, warta wypróbowania opcja dla tych czworonogów, które mają problemy z nauką.
Prawidłowe przygotowanie miejsca do nauki czystości szczeniaka
Po zakupie wybranej maty w odpowiednich ilościach przychodzi pora na właściwą naukę! Zanim jednak do niej przystąpimy, kluczowe jest stworzenie odpowiedniej przestrzeni, w której pies będzie mógł efektywnie nauczyć się korzystać z maty higienicznej.
Miejsce, w którym położymy matę, powinno być łatwo dostępne dla czworonoga, spokojne, a także położone w odpowiedniej odległości od legowiska oraz miejsca jedzenia zwierzęcia. Psy z natury nie załatwiają bowiem swoich potrzeb fizjologicznych w pobliżu miejsc, które kojarzą im się z odpoczynkiem i spożywaniem pokarmów. Ważne jest także, aby mata znajdowała się w zacisznym miejscu, w którym nic nie będzie zakłócało spokoju pupila.
Jeśli w mieszkaniu znajduje się wiele pomieszczeń, na początkowym etapie nauki warto rozważyć umieszczenie kilku różnych mat w wybranych punktach domu, aby zapewnić psu szybki do nich dostęp. Stopniowo będziemy mogli redukować liczbę mat, kiedy pies zrozumie zasadę korzystania z wyznaczonego miejsca, a także zauważymy, że jedną z nich pupil wybiera szczególnie często i chętnie.
Istotnym elementem zarówno samych przygotowań do nauki, jak i właściwego procesu jej prowadzenia jest również utrzymanie czystości maty i jej otoczenia. Ze względu na wyczulone zmysły, psy są dużo bardziej wrażliwe na zapachy niż ludzie. W efekcie, mogą świadomie unikać miejsc, które wydają im się nieodpowiednie do załatwiania się. Regularne sprzątanie i zmiana maty na nową to podstawa, która pomoże uniknąć popełnienia istotnych błędów na etapie nauki.
Nauka sikania na matę krok po kroku
Proces nauki powinien przebiegać w sposób cierpliwy oraz być dostosowany do tempa, w jakim uczy się nasz pies. Podstawową zasadą jest eliminacja stresu i brak stosowania kar. Warto uzbroić się w cierpliwość i uświadomić sobie, że nauka psa korzystania z maty może trochę potrwać. Ważne jest, aby nie zrażać się tymczasowymi niepowodzeniami – przy odpowiednim podejściu z naszej strony i konsekwencji, każdy pies stopniowo opanuje tę umiejętność!
Na pierwszym etapie warto uważnie obserwować psa oraz nauczyć się odczytywać wysyłane przez niego sygnały informujące o tym, że musi się załatwić. Należy do nich np. nerwowe kręcenie się w miejscu, piszczenie, intensywne węszenie lub próby ukrycia się w kącie. Psy zazwyczaj czują potrzebę załatwienia się po jedzeniu, przebudzeniu, a także po intensywnej zabawie.
Kiedy zauważymy, że pies wykazuje oznaki załatwienia potrzeb fizjologicznych, należy delikatnie przenieść go i umieścić na najbliższej macie. Na tym etapie nie należy szarpać psa, ciągnąć go na siłę na matę czy stosować innych zachowań, które mogą wywołać w nim niepotrzebny strach.
Kiedy pies załatwi się na mapie, należy natomiast nagrodzić go słowną pochwałą a także smakołykiem. Niezwykle ważną częścią nauki załatwiania się na macie jest bowiem pozytywne wzmocnienie, które sprawi, że czynność ta będzie wzbudzała w zwierzęciu same dobre skojarzenia.
Co natomiast robić w sytuacji, kiedy pies załatwi się w niewłaściwym miejscu, np. nasika na dywan, kanapę czy podłogę? Przede wszystkim, nie należy go za to karać! Pamiętajmy, że nauka zachowania czystości może potrwać i naturalne jest popełnianie błędów zanim zwierzę zrozumie, czego od niego oczekujemy.
Zamiast się złościć czy poddawać, należy po prostu usunąć zabrudzenia, a także zneutralizować zapach po nich specjalnymi preparatami. Jest to bardzo ważne, gdyż psy kierują się zapachem, którego pozostawienie nawet w minimalnych ilościach może prowadzić do powtarzania błędów.
Pamiętajmy także, że kluczem do sukcesu w szkoleniu psa jest systematyczność, konsekwencja, a także powtarzalność schematów. Warto więc ułożyć i wprowadzić w życie specjalny harmonogram, który pozwoli psu przewidywać momenty, w których powinien skorzystać z maty – np. po jedzeniu, piciu czy drzemce.
Pozytywne wzmocnienie i rola przysmaków w treningu czystości
Każdy szczeniak uwielbia nagrody, a najskuteczniejszą z nich zdecydowanie są psie przysmaki. Podczas nauki sikania na matę, warto sięgnąć po pożywne i wartościowe smakołyki o dobrym składzie, bez sztucznych dodatków, które będą jednocześnie smaczne, zdrowe i pożywne.
Smakołyki powinny być podawane psu natychmiast po prawidłowym wykonaniu zadania, aby mógł on powiązać nagrodę ze swoim zachowaniem. Należy jednak przy tym pamiętać, że nagradzanie to nie tylko samo jedzenie – równie ważne są bowiem pochwały oraz pozytywne interakcje z właścicielem. Radosny ton głosu i głaskanie to dodatkowe bodźce, które wzmocnią oraz przyspieszą naukę.
Jakich błędów unikać w toku nauki czystości?
Jednym z najczęściej popełnianych przez właścicieli psów błędów jest zbyt szybkie oczekiwanie pożądanych rezultatów. Psy, szczególnie te młode, potrzebują bowiem czasu na naukę, a każdy przypadek niepowodzenia powinien być traktowany nie jako klęska, lecz jako okazja do dalszej wspólnej pracy nad całym procesem.
Kolejnym, bardzo istotnym błędem jest stosowanie kar, które mogą prowadzić do nagromadzenia w zwierzęciu stresu oraz negatywnych skojarzeń związanych z załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Zamiast karać, warto zastosować pozytywne wzmocnienia – chwalić zwierzę za każdy, nawet najmniejszy sukces oraz konsekwentnie nagradzać go przysmakami, jeśli właściwie wykonał zadanie.
Istotne jest również wyznaczenie stałego miejsca, w którym umieszczona będzie mata oraz unikanie jego zmian, kiedy pies już zacznie z niej korzystać. Może to bowiem skutkować załatwieniem się psa na podłogę tam, gdzie wcześniej leżał podkład.