W tym artykule wyjaśnimy, jakie zagrożenia niosą za sobą kleszcze, powiemy, dlaczego warto chronić przed nimi zwierzaki domowe oraz zaprezentujemy skuteczne sposoby, które pozwolą zabezpieczyć kota i psa przed kleszczami. Zapraszamy do lektury!
Kleszcze. Czym są i jakie zagrożenia ze sobą niosą?
Kleszcz to pasożyt – niewielki pajęczak, który żywi się krwią. Bytuje w drzewach, krzewach i wysokich trawach, a swoją ofiarę rozpoznaje z daleka, co pozwala mu dokonać szybkiego i skutecznego ataku. Kleszcze wbijają się w skórę ofiary, wybierając dobrze ukrwione i unaczynione miejsca, z których mogą czerpać krew.
Na ukąszenie kleszczy narażeni są zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Jest ono tym bardziej niebezpieczne, że w przeciwieństwie do ugryzienia komara miejsce, w które wbije się kleszcze nie swędzi ani nie boli – łatwo więc przeoczyć moment, w którym pasożyt ten znajdzie się na naszej skórze i zacznie atakować.
Jako że pajęczak ten jest niewielkich rozmiarów, trudno dostrzec go na skórze, a tym bardziej odnaleźć w sierści psa lub kota. Nie sposób go także strącić czy zdjąć ze skóry, gdyż pasożyt mocno przytwierdza się do skóry żywiciela, przez co jego usunięcie bywa dość problematyczne.
Kleszcze to bardzo niebezpieczne dla twojego pupila pasożyty, które mogą przenosić wiele chorób. Są to tzw. choroby odkleszczowe, które dla zwierząt domowych mogą okazać się groźne dla zdrowia a nawet śmiertelne. Należą do nich m. in. borelioza, babeszjoza, erlichioza, kleszczowe zapalenie mózgu i wiele innych.
Na szczęście, istnieją skuteczne środki przeciwkleszczowe, które pozwalają zminimalizować ryzyko ugryzienia zwierzaka przez tego groźnego pajęczaka oraz chronią go przed negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi takiego zdarzenia. W ochronie psa i kota przed kleszczami najważniejsza jest bowiem profilaktyka, czyli zapobieganie ugryzieniu.
Jak zabezpieczyć kota i psa przed kleszczami?
Istnieje wiele sposobów, które pozwalają skutecznie zabezpieczyć psa lub kota przed kleszczami. Są one dostępne pod różnymi postaciami – od popularnych obroży, poprzez tabletki na kleszcze i krople na kleszcze, na specjalnych sprayach, szamponach i piankach kończąc. Większość preparatów na kleszcze chroni pupila nie tylko przed tymi groźnymi pajęczakami, ale przy okazji zapobiega także pchłom. Zdecydowanie warto więc z nich skorzystać, zwłaszcza w sezonie kleszczowym, który w Polsce przypada na okres od maja do czerwca i od września do października.
Warto mieć przy tym świadomość, że w przypadku kleszczy nie istnieje w 100% skuteczny środek zapobiegający ich ugryzieniu. Pomimo ich zgodnego z zaleceniami producenta i rekomendacjami weterynarza stosowania, istnieje więc ryzyko, że kleszcz u psa lub kota i tak się pojawi. W skutecznym przeciwdziałaniu negatywnym następstwom takiego spotkania, ważna jest więc nie tylko wiedza, jak zapobiegać, ale także, co robić w sytuacji, kiedy zwierzak zostanie ugryziony przez kleszcza. Odpowiedź na to pytanie poznasz, czytając nasz artykuł do końca.
W przypadku psów ochrona przed kleszczami jest bardzo istotna, gdyż zwierzaki są narażone na styczność z nimi w sezonie wiosenno-letnim właściwie codziennie, wychodząc z opiekunem na spacery. Właściciele psów powinni zadbać więc o zaopatrzenie się w odpowiednie środki przeciw kleszczom.
Jeśli chodzi natomiast o koty, każdy wychodzący mruczek również powinien zostać odpowiednio zabezpieczony przed kleszczami. W razie wątpliwości, jaki preparat na pchły i kleszcze wybrać, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który przedstawi aktualnie dostępne metody oraz dopasuje tę, która najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego zwierzaka.
Najpopularniejsze środki przeciw pchłom i kleszczom. Obroże przeciwkleszczowe
Do najpowszechniej stosowanych w walce z kleszczami przez właścicieli czworonogów środków należy obroża na kleszcze. To proste i bardzo wygodne w codziennym stosowaniu rozwiązanie, które zapewnia pupilowi długotrwałą ochronę przed atakiem tych pasożytów. Obroża jest nasączona substancjami aktywnymi, które mają na celu odstraszać kleszcze i pchły – zapobiegają więc ich atakom, chroniąc pupila w czasie spacerów na łonie natury.
Decydując się na zabezpieczenie swojego pupila obrożą, należy prawidłowo ją założyć – aby skutecznie chroniła przed atakiem kleszczy, musi mieć styczność ze skórą zwierzęcia. Jednocześnie, nie może być założona zbyt ciasno – pod prawidłowo zapiętą obrożą powinny zmieścić się dwa palce. W sprzedaży dostępne są obroże przeznaczone dla psów i kotów – nie należy natomiast stosować ich zamiennie, gdyż zawierają inne substancje czynne.
Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami? Krople na kleszcze dla psa i kota
Inną, chętnie wybieraną przez opiekunów psów i kotów formą ochrony przed kleszczami są krople. Jest to dobre rozwiązanie dla tych zwierząt, które mają np. tendencję do ściągania obroży lub zwyczajnie jej nie tolerują, co może dotyczyć sporej liczby kotów. Krople na kleszcze aplikuje się na skórę karku lub wzdłuż kręgosłupa zwierzęcia uważając, aby preparat nie osiadł tylko na sierści – jego skuteczne działanie wymaga bowiem przeniknięcia przez skórę zwierzaka.
Warto mieć jednak świadomość, że krople na kark dla kota lub psa mogą być bezpiecznie stosowane tylko u dorosłych zwierząt oraz wymagają od właściciela systematyczności w kolejnych aplikacjach, które należy ponawiać co ok. 4 tygodnie. Muszą być ponadto prawidłowo dobrane do masy ciała oraz wieku zwierzęcia. W związku z tym, przed ich zastosowaniem u swojego psa lub kota, warto zasięgnąć porady weterynarza, który poleci najlepszy preparat, ustali jego dawkowanie oraz wyjaśni, jak prawidłowo go aplikować.
Tabletki na kleszcze. Skuteczny środek na kleszcze dla kota i psa
Innym, dostępnym w sprzedaży środkiem przeciwkleszczowym są tabletki. Po ich połknięciu do krwioobiegu zwierzęcia uwalniają się substancje czynne, zapewniając mu wysoką ochronę przed złapaniem kleszcza. Ich stosowanie, podobnie, jak w przypadku korzystania z kropli, wymaga jednak regularności – aby dany preparat mógł skutecznie ochronić psa lub kota, musi być podawany z odpowiednią częstotliwością.
Warto mieć przy tym świadomość, że tabletki nie chronią pupila przed samym ukąszeniem, lecz sprawiają, że kleszcz, który ugryzł się w zwierzę obumiera i nie stwarza już zagrożenia dla naszych czworonożnych przyjaciół. Przed zastosowaniem tabletek, warto skonsultować się z weterynarzem, upewniając się, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do ich stosowania. Należy także uważnie zapoznać się z instrukcją obsługi tabletek dołączoną do opakowania.
Szampony, spraye i inne preparaty na kleszcze
Oprócz wyżej wymienionych środków do zwalczania kleszczy podczas cieplejszych dni w sezonie wiosenno-letnim warto sięgać także po dodatkowe wsparcie. Zapewniają je różnego rodzaju szampony, pianki na kleszcze, a także spraye, które można stosować doraźnie, w celu podniesienia ochrony zwierzęcia przed atakiem kleszczy oraz przenoszonymi przez nie chorobami odkleszczowymi. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta.
Decydując się na ich używanie, warto jednak wiedzieć, że wyżej wymienione środki przeciwkleszczowe zapewniają jedynie jednorazową ochronę, przez co nie powinniśmy traktować ich jako jedynej broni przeciwko tym groźnym pajęczakom – aby ich stosowanie i Twojego psa lub kota miało sens, powinny być używane wraz z innymi metodami, np. z obrożą, kroplami spot-on czy tabletkami.
Warto po nie sięgnąć także w sytuacji, kiedy odkryliśmy na skórze zwierzęcia kleszcze. Po ich usunięciu zaleca się wykąpać zwierzaka w szamponie przeciw kleszczom lub zastosować spray. Preparaty te mają szansę sprawdzić się także u zwierząt, które z różnych powodów nie mogą stosować mocniejszych i skuteczniejszych środków ochronnych.
Oprócz zaopatrzenia się w środki ochronne pod kątem kleszczy, posiadacze ogrodów mogą zadbać także o ich odpowiednie przygotowanie dla zwierząt domowych. Pajęczaki te szczególnie upodobały sobie miejsca z wysoko rosnącą trawą, drzewami i gęsto zarośniętymi zakątkami. To właśnie tam czekają na swoją ofiarę, którą mogą stać się nie tylko zwierzęta, ale również ludzie. Aby zapobiegać ich namnażaniu się, warto regularnie kosić trawę, zasadzić rośliny, których kleszcze nie tolerują (np. chrzan, lawendę, komarzycę i clematis), a także regularnie stosować specjalne opryski preparatami kleszczobójczymi.
Co robić w przypadku znalezienia kleszcza na ciele psa? Jak wyjąć kleszcza?
Korzystanie z wymienionych powyżej środków ochrony przeciwko kleszczom nie zwalnia nas jednak z czujności. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować w sezonie kleszczowym i w ciepłe dni, po powrocie z lasu, parku oraz miejsc, w których rośnie wysoka trawa – to właśnie buszując w nich, nasz pupil jest szczególnie narażony na atak kleszczy.
Po znalezieniu się w do domu rutyną powinno stać się dokładne obejrzenie zwierzęcia w celu sprawdzenia, czy w jego sierści nie znajdują się żadni nieproszeni goście. Pomimo bowiem stosowania prawidłowo dobranych do potrzeb zwierzęcia środków może zdarzyć się, że na jego ciele znajdziemy kleszcza. Co robić w takiej sytuacji?
Przede wszystkim nie należy panikować! Zachowajmy spokój i pamiętajmy, że kleszcz powinien zostać jak najszybciej usunięty ze skóry zwierzęcia. W tym celu warto zaopatrzyć się w pęsetę lub specjalne akcesorium przeznaczone do usuwania kleszczy. Jeśli nie uda nam się usunąć pajęczaka na własną rękę lub nie wiemy, czy zrobiliśmy to w prawidłowy sposób, warto umówić się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym, gdzie nasz pupil otrzyma odpowiednią pomoc.