Koszyk
Psie sporty – lista sportów kynologicznych dla aktywnych

Psie sporty – lista sportów kynologicznych dla aktywnych

Właściciele psów doskonale wiedzą, że najlepszym pomysłem na spędzanie wolnego czasu z pupilem są różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu. Psy kochają ruch, bieganie, aportowanie, a najchętniej się oddają się tym czynnościom, kiedy towarzyszy im opiekun. Nie każdy miłośnik czworonogów wie, że oprócz typowych zabaw, istnieją także psie sporty – aktywności, które z roku na rok zyskują na popularności, skutecznie przy tym udowadniając, że psy równie dobrze, co ludzie, mogą uprawiać sport. 

Specjalnie z myślą o opiekunach poszukujących nowych, ciekawych form spędzania wolnego czasu z pupilem przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych sportów kynologicznych.

Psie sporty dla aktywnych. Dlaczego warto je uprawiać?

Uprawianie sportu może okazać się doskonałą formą urozmaicenia wolnego czasu spędzanego z pupilem. Sportów kynologicznych jest całkiem sporo, zdecydowanie mamy więc z czego wybierać. Mamy także szansę znalezienia wśród nich takiej formy aktywności, w której zarówno my, jak i nasz zwierzak świetnie się odnajdziemy. Zanim jednak zaczniemy planować nowy sposób spędzania czasu i pracy z psem, warto dowiedzieć się czegoś więcej o psich sportach.

Po pierwsze, warto mieć świadomość, że psie sporty nie są zarezerwowane tylko dla wybranych zwierząt. W większości z nich nie chodzi bowiem o to, aby zwierzak stał się championem, zdobywał nagrody i wyróżnienia na konkursach czy bił kolejne rekordy. Tym, co w aktywnościach sportowych z psem jest bowiem najważniejsze jest ruch, radość i wspólnie spędzony czas. Takie podejście sprawia, że psie sporty mają szansę sprawdzić się dla każdego czworonoga – zarówno tego rasowego, jak i mieszańca, dla psa dużej rasy i miniaturowego.

Wybór sportu, który będzie uprawiali wspólnie z pupilem, powinien być jednak dobrze przemyślany. Warto zastanowić się, w jaki sposób nasz pies lubi spędzać czas, jakie aktywności preferuje, a także wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje psa – zarówno osobnicze, jak i te wynikające z rasy. Wybór odpowiedniego, dopasowanego do zwierzęcia sportu pozwoli mu bowiem czerpać maksimum frajdy i przyjemności z jego uprawiania, a nam z kolei da satysfakcję i pewność, że zwierzak świetnie się bawi. 

Należy zachować ostrożność przy sportach wyczynowych. Niektóre z nich mogą bowiem dość mocno obciążać psi organizm, a także sprzyjać pewnym urazom i kontuzjom. W doborze właściwej, dopasowanej do kondycji, wieku oraz indywidualnych potrzeb naszego czworonoga aktywności może pomóc rozmowa z weterynarzem, który będzie w stanie ocenić, czy wybrany przez nas sport wyjdzie na zdrowie naszego psa. To bowiem dla niego, przede wszystkim, służyć ma aktywność fizyczna, a zdrowy pies to szczęśliwy pies!

Jak przygotować się do uprawiania sportu z psem? Akcesoria, dieta i rozgrzewka

Drugą rzeczą, którą warto zrobić zanim przystąpimy do uprawiania sportu ze swoim psem, jest właściwe przygotowanie się do tego zadania. Tu warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w konkretnej dyscyplinie, a także sprawdzić, jakie dodatkowe akcesoria są potrzebne do jej wykonywania. W zależności od wybranej aktywności, przydatny okaże się zakup m. in. szelek dla psa, pasa do biegania, gwizdka, zabawek do aportowania, piłki, frisbee, smyczy z amortyzatorem itp.

Uprawianie sportu wiąże się także ze zwiększonym zużyciem energii. Psy, które są aktywne i regularnie trenują, muszą mieć więc zapewnioną odpowiednią dietę. Dobrym wyborem dla zdrowia twojego psa okażą się bezzbożowe suche i mokre  karmy dla psów z wysoką zawartością białka, które idealnie sprawdzą się w przypadku psich sportowców.

Oprócz karmy o odpowiednim składzie, warto zainwestować także w zakup przysmaków treningowych, które wykorzystamy do nagradzania pupila, a także postawić na wysokiej jakości suplementy diety – np. naturalne oleje bogate w kwasy omega 3 i 6, których spożywanie pozytywnie wpływa na odporność czworonoga, funkcjonowanie jego układu krążenia oraz zapewnia mu zdrowo wyglądającą, gęstą sierść. 

Kluczem do przeprowadzenia bezpiecznego treningu na świeżym powietrzu jest natomiast wybór właściwego miejsca, w którym będzie się on odbywał. Psie sporty najlepiej uprawiać w ustronnym, bezpiecznym miejscu, które jest oddalone od ulicy oraz miejsc chętnie wybieranych przez spacerowiczów.

Bardzo ważne jest także stopniowe przygotowanie psa do wzmożonej aktywności fizycznej. Każdy trening warto rozpocząć od rozgrzewki, która powinna trwać ok. 15 min., a także stopniowo zwiększać intensywność treningów. W czasie ćwiczeń, należy natomiast robić krótkie przerwy, dać zwierzakowi napić się wody, nagrodzić go psim przysmakiem za wysiłek fizyczny oraz dać mu chwilę odpocząć.

Najpopularniejsze psie sporty. Agility, czyli psi tor przeszkód

Jednym z najchętniej uprawianych dyscyplin sportu przez właścicieli psów jest agility. Pod nazwą tą kryje się aktywność, która polega na bezbłędnym pokonaniu przez psa toru przeszkód możliwie jak najszybciej – liczy się czas. W ramach tej aktywności pies musi pokonać np. huśtawkę, slalom, równoważnię, tunel, koło, stacjonatę itp. Ważne, aby przed przystąpieniem do dzieła pies nie znał układu toru agility. 

Sport ten nadaje się właściwie dla każdego czworonoga. Ważną rolę pełni w nim opiekun, który prowadzi pupila przez tor, kierując go komendami głosowymi i ruchowymi. Trening agility zapewnia sporo korzyści – m. in. uczy czworonoga posłuszeństwa, koncentracji na komendach, a także komunikacji pomiędzy psem a opiekunem. To świetny wybór dla psów, które wymagają dyscypliny oraz nieśmiałych zwierzaków, u których chcemy zwiększyć pewność siebie.

Obedience. Psi sport, który uczy posłuszeństwa

Kolejną, wartą uwagi dyscypliną sportową, którą można uprawiać z psem jest obedience. To psi sport, który bazuje na wykonywaniu komend o zróżnicowanym poziomie trudności. Należą do nich m. in. aportowanie, chodzenie przy nodze, siad, warowanie i inne. Im szybciej i lepiej pies dostosuje się do komendy, tym wyżej jest oceniany. Ważna jest tu współpraca psa ze swoim opiekunem.

Obedience ma szansę sprawdzić się w przypadku każdego psa. Warto go wybrać szczególnie, jeśli chcemy wyszkolić czworonoga pod kątem posłuszeństwa oraz nauczyć go bezbłędnego wykonywania kluczowych w codziennym życiu komend.

Warto mieć jednak świadomość, że jest to dyscyplina dość wyczerpująca dla psa i człowieka – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wymaga bowiem sporo cierpliwości ze strony opiekuna, pies musi natomiast być w pełni skupiony oraz skoncentrowany na poleceniach opiekuna.

Nosework. Ćwiczenia na zmysł powonienia

Sportem, który uczy psa wykorzystywania jego zmysłu węchu jest nosework. Jego wykonywanie polega na pokazaniu zwierzakowi próbki konkretnego zapachu – jego zadaniem jest natomiast odnalezienie jego źródła, które ukryte zostało w innym miejscu, np. w sąsiednim pokoju, zakamarku w ogrodzie czy w aucie.

Pies po powąchaniu próbki na komendę opiekuna udaje się na poszukiwanie jego ukrytego źródła – jego odnalezienie musi natomiast odpowiednio zasygnalizować. Nosework to doskonały sport dla każdego psa. Uczy on pupila posłuszeństwa wobec opiekuna, reagowania na komendy, a także trenuje jego zmysł powonienia. 

Dogfrisbee, czyli zabawa z latającym dyskiem

Frisbee to zabawka świetnie znana każdemu opiekunowi. Nie każdy jednak wie, że istnieje dyscyplina sportowa oparta właśnie na aportowaniu latającego dysku. Nosi ona nazwę dogfrisbee i cieszy się sporym zainteresowaniem w gronie psich właścicieli. Zadanie polega na złapaniu rzuconego przez opiekuna psu dysku w powietrzu oraz przyniesieniu go do ręki. 

Rozważając trenowanie z psem dogfrisbee, warto mieć świadomość, że nie jest to aktywność dla każdego. Aby był to sport bezpieczny zarówno dla psa, jak i opiekuna, pies musi być w pełni sprawny fizycznie, mieć świetną kondycję, a także zwinność na wysokim poziomie. Opiekun powinien natomiast opanować właściwą technikę rzucania dysku, aby pies mógł go bezpiecznie złapać. Ponadto, sport ten może sprzyjać problemom ze stawami, dlatego do jego wyboru warto podchodzić z ostrożnością.

Flyball. Coś dla miłośników aportowania

Flyball to sport wprost stworzony dla ras psów, które szczególnie upodobały sobie aportowanie. Polega bowiem na pokonywaniu specjalnego toru przeszkód, który kończy złapanie wyrzuconej w powietrze piłeczki i jej przyniesienie do opiekuna. 

Organizowane w ramach tego sportu zawody składają się z wyścigu psich sztafet, w których udział bierze od 4 do 6 psów. Każdy z nich musi pokonać tor z różnymi przeszkodami, dobiec do bloku, nacisnąć przycisk i złapać wyrzuconą piłeczkę, a następnie donieść ją do opiekuna. Wygrywa ten pies, który wykona całe zadanie najszybciej. 

Flyball to dość wymagający i trudny sport, w którym biorą udział zwierzęta o doskonałej kondycji fizycznej, szybkości oraz wysokiej koncentracji uwagi. W domowych warunkach sprawdzi się natomiast dla tych czworonogów, które lubią biegać, aportować i są aktywne. 

Rally-O. Tor z komendami dla psów i ich opiekunów

Kolejnym sportem, który świetnie sprawdzi się w ramach treningu posłuszeństwa jest Rally-O. Sport ten można uprawiać w parze pies-człowiek, co doceni wielu właścicieli czworonogów chcących uprawiać ze swoim psem aktywność. Konkurencja składa się z toru, na którym umieszczone są tabliczki z komendami do wykonania. 

Opiekun musi zapoznać się z zadaniem, a następnie przekazać psu komendę jego wykonania – wygrywa ta para, która najszybciej ukończy tor i wykona wszystkie przewidziane zadania. W zawodach z Rally-O startować mogą psy w każdym wieku – mogą brać w nich udział dorosłe zwierzęta, psy starsze, czworonogi z niepełnosprawnościami, a także dla szczeniaki od 6. miesiąca życia.

Bikejoring. Coś dla miłośników jazdy na rowerze

Coś dla siebie w ramach psich sportów znajdą także miłośnicy jazdy na rowerze. Bikejoring to sport dla psa zaliczany do grupy sportów psich zaprzęgów. W jego ramach pies jest przypięty linką do roweru, który ma za zadanie ciągnąć na ustalonym w ramach zawodów dystansie – zazwyczaj liczy on od 4 do 10 km. To wymagająca pod względem fizycznym dyscyplina, w której dobrze odnajdą się psy o wysokiej wytrzymałości fizycznej, sile mięśni, kondycji, a także szybkości. 

Dogtrekking. Spacer z psem w terenie z zadaniami

Miłośnicy spacerów i długich wędrówek z pewnością pokochają natomiast dogtrekking. To dyscyplina sportowa, która polega na pokonywaniu wskazanej trasy w możliwie jak najkrótszym czasie, a także odnalezieniu wszystkich miejsc wskazanych na mapie. Wymaga doskonałej orientacji w terenie, współpracy psa z opiekunem, a także dobrej kondycji, która pozwala na utrzymanie odpowiedniego tempa marszu oraz dotarcia do celu przed innymi uczestnikami zawodów.

Dog dancing, czyli taniec z psem

Taniec kochają nie tylko ludzie, ale także psy! Opiekunowie, którzy zauważą, że ich pupil nie jest w stanie przejść obojętnie obok muzyki, chętnie towarzyszy im we wspólnych podrygach, jest żywiołowy i zwinny, mogą doskonalić jego naturalne umiejętności w tańcu z psem. To ciekawa, polecana dla każdego dyscyplina, którą kochają zarówno ludzie, jak i zwierzęta. 

W jej ramach pies może wykonywać różne sztuczki i akrobacje, a opiekun pokazywać mu kolejne figury za pomocą gestów. Sport ten daje dużo radości, pozwala ćwiczyć posłuszeństwo i rozumienie komend, a także koordynację ruchową. Świetnie nadaje się zwłaszcza dla małych i zwinnych zwierząt, które nie są w stanie długo usiedzieć w jednym miejscu.